07 Kwietnia 2022

Obsługa fitosanitarna towarów pochodzenia roślinnego przeznaczonych na eksport Drukuj

Jednym z zadań realizowanym przez inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest obsługa fitosanitarna towarów pochodzenia roślinnego przeznaczonych na eksport.

Eksportem nazywamy wywóz roślin, produktów roślinnych oraz innych przedmiotów do krajów trzecich, czyli innych niż państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Dokumentem wydanym przez Państwową Inspekcje Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest świadectwo fitosanitarne, które potwierdza stan zdrowotności eksportowanych roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, oraz że spełnione zostały wymagania fitosanitarne kraju przeznaczenia.

Przed wydaniem świadectwa fitosanitarnego inspektorzy PIORiN przeprowadzają kontrole dokumentów oraz kontrole fitosanitarną przesyłki. Zakres kontroli różni się w zależności od asortymentu eksportowanego towaru. Kontrola fitosanitarna w każdym przypadku obejmuje ocenę wizualną towaru oraz odpowiednio badanie makroskopowe, pobieranie prób i badania laboratoryjne. Kontrola obejmuje również ocenę DMO. W przypadku palet drewnianych inspektorzy kontrolują czy posiadają one oznakowanie zgodne ze standardem FAO ISPM 15.

W powiecie kazimierskim w I kwartale  2022 roku wystawiono 93 świadectwa fitosanitarne, na towary takie jak: marchew, cebula, burak ćwikłowy i kapusta. Krajami przeznaczenia przesyłek obecnie są takie kraje jak Ukraina i Mołdawia.

Jednym  z eksporterów z powiatu kazimierskiego jest Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców „Sielec” w Sielcu Kolonii w gminie Skalbmierz. Spółdzielnia powstała w 2010 roku, liczy około 30 członków, którzy gospodarują na około 360 ha, z czego około 150 ha jest przeznaczone pod uprawę marchwi. Uprawie warzyw korzeniowych w gminie Skalbmierz sprzyjają odpowiednie warunki, szczególnie glebowe. Spółdzielnia dysponuje natomiast nowoczesnym zapleczem do przygotowania warzyw do sprzedaży. Obecnie spółdzielnia sprzedaje warzywa na rynek polski ale też i na rynki zagraniczne.