25 Marca 2022

Kontrole inspektorów WIORiN Drukuj

KONTROLA FITOSANITARNA EKSPORTU

W Oddziale w Busku Zdroju Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach znajdują się trzy duże zakłady zajmujące się skupem i przetwórstwem warzyw strączkowych, głównie fasoli.  Fasola sprzedawana jest zarówno do czołowych polskich przetwórni warzyw jak i do odbiorców zagranicznych.

Fasola uprawiana jest w okolicach Nowego Korczyna, gdzie uprawia się głównie odmianą fasoli Piękny Jaś karłowy biczykowy. Tę odmianę fasoli w okolicach nowego Korczyna na szeroką skalę zaczęto uprawiać w latach 70-tych XX w. Warunki uprawy tej odmiany były tak dobre i uzyskiwano tu tak dorodne okazy fasoli, że odmianę pochodząca z tego regionu zaczęto nazywać „fasolą korczyńską”. Nazwa pochodzi od nazwy gminy - Nowy Korczyn. Produkt został wpisany na listę produktów tradycyjnych 20 kwietnia 2007 roku w kategorii Warzywa i owoce w woj. świętokrzyskim.

W przypadku eksportu fasoli, inspektorzy PIORIN na wniosek eksportera przeprowadzają kontrolę fitosanitarną.  Podczas kontroli dokonywana jest ocena wizualna całości przygotowanych partii towaru, opakowań jak również oznakowania. Jeżeli przepisy fitosanitarne kraju przeznaczenia tego wymagają, są również pobierane próby do badań laboratoryjnych.

Fasola z naszego regionu jest eksportowana do RPA, Turcji, ZEA, Japonii, Izraela na Wyspy Kanaryjskie.

KONTROLA PODMIOTÓW UPOWAŻNIONYCH DO WYDAWANIA PASZPORTÓW

Paszporty roślin mogą być wydawane przez upoważnione do tego podmioty, pod nadzorem właściwego organu - Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Stosowne upoważnienie można otrzymać po zdaniu egzaminu, potwierdzającego posiadanie wiedzy dotyczącej wykonywania ocen zdrowotności roślin do celów wydawania paszportów roślin.

Na terenie WIORiN w Kielcach Oddział Busko-Zdrój upoważnienie do wydawania paszportów posiadają 23 podmioty w tym 7 producentów cebuli dymki.

Kontrole u producentów cebuli dymki upoważnionych do wydawania paszportów roślin są przeprowadzane z urzędu i na zlecenie podmiotu. W trakcie kontroli z urzędu prowadzona jest ocena wizualna zdrowotności cebuli dymki oferowanej do sprzedaży oraz proces jej paszportyzacji. Inspektorzy sprawdzają również paszporty umieszczone na opakowaniach jednostkowych cebuli dymki przeznaczonej do obrotu.

 

KONTROLA PRZEMIESZCZANIA I WPROWADZANIA DO OBROTU ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

Kontrolę na placu targowym w Busku - Zdroju przeprowadzono w ramach operacji Silver Axe wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Administracji Skarbowej w Kielcach oraz funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Busku Zdroju w ramach współpracy polegającej na zapewnieniu efektywnego i skutecznego nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin, środków podrobionych oraz zapobiegania nielegalnemu przywozowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tych towarów.

Po zakończeniu kontroli, inspektorzy WIORiN w Kielcach O/Busko-Zdrój rozdawali ulotki ostrzegające o nabywaniu środków ochrony roślin z nielegalnych źródeł.