Kontrola upraw winorośli w województwie świętokrzyskim w 2024 roku Drukuj
Winorośl trafiła do Polski i naszego regionu razem z zakonnikami, którzy budowali na tych terenach klasztory i kościoły. Początkowo wino służyło głównie celom liturgicznym. Wraz z rozwojem winnic, zaczęto je serwować w domach bogatych mieszczan i na dworach królewskich.
Corocznie z końcem lata, kontroli podlegają uprawy winorośli położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisane do ewidencji winnic prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Podczas nich inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa weryfikują zgodność powierzchni oraz odmian winorośli.
W Polsce powierzchnia winnic z roku na rok się powiększa. Dotyczy to również województwa świętokrzyskiego.
Na terenie podległym Świętokrzyskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Roślin i Nasiennictwa znajduje się 45 plantacji wpisanych do ewidencji KOWR.
Łącznie, powierzchnia zgłoszonych winnic w województwie wynosi 62,047 ha, a średnia powierzchnia winnic wynosi 1,379 ha.
W oparciu o coroczne wytyczne z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz analizę ryzyka, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor dokonuje typowania winnic do kontroli. W roku 2024 pracownicy terenowi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach przeprowadzili kontrolę w 10 winnicach położonych na terenie województwa świętokrzyskiego obejmując kontrolą 11,33 ha upraw winorośli.