22 Maja 2023

Wczoraj i dziś laboratorium w Białymstoku

 

Pracownicy Oddziału Centralnego Laboratorium w Białymstoku Świętowali Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin wspólnie z dziećmi z miejscowych szkół podstawowych.

 

Dzieciaki poznały w praktyce obecnie używany sprzęt laboratoryjny, ale równie obejrzały przyrządy muzealne, zgromadzone w laboratorium i wykorzystywane dawniej w pracy inspektorów i laborantów. Miały okazję wykonywać własnoręcznie proste czynności badawcze, jak przygotowanie materiału roślinnego do analiz poprzez wyciskanie soku z liści czy pipetowanie.

 

Uczniowie poprzez zabawę poznawali budowę owoców, podziwiali różnorodność nasion i szkodników z laboratoryjnej kolekcji. Pracowicie uczestniczyli także we wspólnym sadzeniu roślin ozdobnych na posesji laboratorium.

 

Na koniec warsztatów wszyscy wspólnie rozwiązali krzyżówkę, związaną z tematyką zdrowia roślin, a goście zostali obdarowani upominkami. Dzieci w ramach podziękowania wykonały prace plastyczne dokumentujące wrażenia ze spotkania.

 

Pracownicy laboratorium byli pełni podziwu, ponieważ dzieciaki wykazały się dużą wiedzą i wrażliwością na problemy zdrowia i ochrony roślin. Ogromną satysfakcję sprawiły im uśmiechnięte buźki dzieci opuszczających laboratorium po wizycie.