22 Maja 2023

Warsztaty i gra terenowa w Poznaniu

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin w Poznaniu zorganizowano warsztaty „Okiem inspektora WIORiN” oraz grę terenową w Poznańskim Oddziale Centralnego Laboratorium GIORiN. W wydarzeniach wzięły udział dzieci z Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Domu Opiekuńczo Wychowawczego prowadzonego przez Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej w Poznaniu oraz Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im Mieczysława Karłowicza. Honorowym gościem była II Wicewojewoda Wielkopolski - Beata Maszewska. Gościem specjalnym Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin była Pani Pszczoła, witająca uczestników cukierkami.

 

Podczas warsztatów przeprowadzonych przez ekspertów z Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu dzieci dowiedziały się o trzech głównych kierunkach działania PIORiN: kontroli począwszy od nasion, poprzez rosnące na plantacji rośliny, diagnozowanie atakujących ich chorób i szkodników oraz związane z tym stosowanie środków ochrony roślin, aż po bezpieczny i dobrej jakości plon.

 

Następnie w Oddziale Centralnego Laboratorium GIORiN odbyła się gra terenowa, w trakcie której dzieci w kolejnych pracowniach wykonywały działania, na co dzień przeprowadzane przez diagnostów. Kierowały się wskazówkami i poleceniami na specjalnie przygotowanej „Karcie młodego diagnosty”. a kolejne kierunki działania wyznaczały strzałki rozmieszczone w laboratorium. Na mecie gry terenowej na karcie przybijana była pieczątka, potwierdzająca wykonanie wszystkich zadań.

 

Duży wpływ na rośliny, ich kwitnienie i plonowanie, mają pszczoły. Goście w trakcie wizyty w PIORiN dowiedzieli się, co zagraża pszczołom i innym zapylaczom oraz jak można im pomóc. Dzieciaki, w towarzystwie pluszowej pszczoły wysiały nasiona roślin miododajnych na specjalnie przygotowanych poletkach.

 

Każda grupa przygotowała także dekoracyjny słój z nasionami, które zabrała do swojej szkolnej sali na pamiątkę wizyty w WIORiN w Poznaniu. Na zakończenie spotkania rozdane zostały dyplomy uczestnictwa w warsztatach wraz z nagrodami oraz upominkami.