21 Lipca 2022

O eksporcie zbóż w Gdyni

Przedstawiciele PIORiN w punkcie granicznej kontroli fitosanitarnej
Przedstawiciele...
Załadunek zboża w porcie
Załadunek zboża w...
Infrastruktura portowa do załadunku
Infrastruktura...
Nowe pomieszczenia Inspekcji
Nowe pomieszczenia...

W Oddziale Granicznym PIORiN w Gdyni Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski spotkał się z Wojewódzkim Inspektorem Andrzejem Kanią oraz kierownikiem i pracownikami tej placówki. Celem spotkania było omówienia bieżącej sytuacji oraz perspektyw rozwoju eksportu ziarna zbóż przez port morski w Gdyni.

 

Podczas wizyty zakończony został załadunek masowca o pojemności ok 60 tys. ton polską pszenicą, na którą PIORiN wystawił świadectwo fitosanitarne. Kolejny statek, o podobnej ładowności, przyjmował w tym czasie zboże certyfikowane przez Inspekcję. Od początku 2022 roku Oddział Graniczny w Gdyni wydał świadectwa fitosanitarne na eksport 579 tys. ton zbóż, głównie pszenicy konsumpcyjnej, przeznaczonej dla odbiorców z państw Afryki kontynentalnej i subsaharyjskiej, m.in. Nigerii, RPA, Arabii Saudyjskiej, Maroka i Mauretanii.

 

Główny Inspektor Andrzej Chodkowski odwiedził też Bałtycki Terminal Kontenerowy, gdzie ocenił zaawansowanie budowy punktu granicznej kontroli fitosanitarnej, wykonywanej przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zapewnienie właściwej infrastruktury, zgodnej z wymaganiami UE, jest niezwykle ważne dla skutecznego nadzoru nad importem towarów roślinnych oraz dla rozwoju certyfikacji eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych.

 

Dzięki otwarciu nowej siedziby Oddziału Granicznego z nowoczesnym wyposażeniem laboratoryjnym, poprawi się jakość obsługi transportów obsługiwanych przez port morski w Gdyni. Inspektorzy PIORiN zyskają lepsze warunki do przeprowadzania kontroli fitosanitarnej roślin i produktów roślinnych.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.