23 Maja 2023

Kieleckie lwy wybrały rośliny

 

Panie z Oddziału Centralnego Laboratorium w Kielcach w Dniu Zdrowia Roślin odwiedziły dzieci z Przedszkola Artystycznego ABC. Grupa Lwów od pierwszych chwil była bardzo zainteresowana tym, jak wygląda praca w laboratorium. Krótka prelekcja przerodziła się w żywą dyskusję na temat zdrowia roślin i dbania o przyrodę. Zaangażowanie grupy przedszkolaków we wszystkie zaproponowane zajęcia udowodniło, że niektóre lwy mogą być najbardziej zainteresowane roślinami.

Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. W trakcie wykonywania zadań przygotowanych przez pracowników OCL w Kielcach, młodzi analitycy samodzielnie rozdzielali nasiona na gatunki i tworzyli kolekcje nasienne. Znalazły się w nich nasiona pszenicy, żyta, owsa, kukurydzy, grochu, łubinu, fasoli, ogórka, buraka oraz cebuli.

 

Każdy z przedszkolaków otrzymał również szalkę z pożywką, na którą mógł wyłożyć dowolnie wybrane przez siebie nasiona. Odpowiednio zabezpieczone i opisane szalki pozostały w przedszkolu w celu dalszych obserwacji.

 

Na kolejny obiekt badań został wybrany ziemniak, który wzbudził niemałe zainteresowanie. Dzieci bardzo chętnie brały udział w poszukiwaniu młodych bulw oraz z uwagą słuchały ciekawostek dotyczących tej rośliny. Wykorzystując przygotowane akcesoria przedszkolaki z dużym entuzjazmem ucierały liście ziemniaka. Uzyskany sok powędrował dzięki pipetom do probówek.

 

Podczas gdy w przedszkolu odbywały się zajęcia, pozostała część pracowników OCL w Kielcach również aktywnie uczestniczyła w obchodach Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin. Z tej okazji na terenie zielonym przed budynkiem laboratorium zostały posadzone krzewy jaśminowca.