24 Czerwca 2020

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego !!! Drukuj

Okres letni to nie tylko wakacje ale również  okres wzrostu wielu roślin, czasem niebezpiecznych roślin np. barszczu Sosnowskiego. Roślina ta najbardziej niebezpieczna jest w drugiej połowie lipca, wtedy kwitnie i owocuje.  Na terenie Polski objęta jest zakazem uprawy i rozmnażania. Toksyczne właściwości barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) uaktywniają się przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza. Sok wydzielany przez barszcz Sosnowskiego jest silnie drażniący i może wywoływać zmiany skórne. Oparzenia mogą wystąpić przez kontakt pośredni. Barszcz Sosnowskiego, dość często bywa mylony z wyrośniętym koprem lub arcydzięglem.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin, barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

W kwestii ewentualnego zwalczania lub w razie wykrycia tej rośliny należy zwracać się do właściwego gospodarza terenu tj. wójta, burmistrza lub prezydenta. Do czasu zidentyfikowania rośliny lepiej omijać miejsce to z daleka.

 

Więcej informacji na stronie: LINK

Autor zdjęć:  Dorota Przybylska, pracownik Laboratorium Wojewódzkiego w Pruszczu Gdańskim