11 Września 2020

EKSPORT egzotycznych roślin Drukuj

       Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) –  roślina z rodziny rosiczkowatych, występująca w naturze wyłącznie w Karolinie Północnej i Karolinie Południowej (Ameryka Północna).

Liście tej rośliny przekształcone w pułapki (tzw. liście pułapkowe), wabią ofiary słodkim nektarem i czerwonym ubarwieniem, które zależy od nasłonecznienia. Pułapka jest złożona z blaszki zamykającej się w połowie, od wewnętrznej strony każdej z połówek blaszki znajdują się trzy włoski czuciowe. Jeśli potencjalna ofiara potrąci znajdujący się na liściach pułapkowych jeden włosek dwa razy, bądź pojedynczo dwa inne w odstępie mniejszym niż ok. pół minuty, pułapka zamyka się w czasie krótszym od 1 sekundy. Roślina rozpoczyna wydzielanie enzymów trawiennych. Trawienie trwa kilka dni, w zależności od wielkości ofiary. Po zakończeniu tego procesu pułapka otwiera się i czyha na kolejnego owada. Jeżeli pułapka nie nadaje się już do łapania zdobyczy, usycha, zaś na jej miejsce szybko wyrasta nowa. Kwiaty są drobne, nie mają atrakcyjnego wyglądu.

       Takie właśnie rośliny w ilości 200 sztuk, poddane zostały kontroli przez inspektorów WIORiN w Gdańsku Oddział w Nowej Wsi Rzecznej w związku z eksportem do Stanów Zjednoczonych. Obecnie rośliny znajdują się w szklarni w doniczkach 9x9 wypełnionych torfem wysokim z piaskiem akwarystycznym w stosunku 2:1. Doniczki umieszczone są w kuwetach  z wodą deszczową. Rośliny mają 4 lata, zakupione były w Polsce i innych krajach UE. Nad roślinami w paru miejscach wiszą żółte tablice do wyłapywania zbyt dużej ilości much.

Kontrola odbyła się zgodnie z zezwoleniem importowym wydanym przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Rośliny będą pozbawione ziemi, zapakowane w strunowe woreczki, korzenie natomiast owinięte będą w wilgotny papier. Każda roślina oddzielnie. Kolekcjoner posiada 300 odmian tych roślin po 7 szt. z każdej odmiany.