19 Kwietnia 2022

DZIEŃ CZOSNKU Drukuj

treść komunikatu w postaci dźwiękowej:

 

Czosnek uprawiany jest od 5 tysięcy lat, znany był już w Egipcie od najdawniejszych czasów pod nazwą "śmierdząca róża", w Europie natomiast jako "najszlachetniejsza cebula".

 

Dzięki swojemu specyficznemu zapachowi wywoływanemu przez bakteriobójczy związek - allicynę jest naturalnym antybiotykiem, a dzięki dużej ilości witaminy C zwiększa odporność naszego organizmu. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym ma działanie antynowotworowe, obniża procesy starzenia się organizmu.

 

Czosnek pospolity należy do jednych z najczęściej uprawianych w Polsce warzyw, jak wiele innych roślin jest narażony na szereg chorób i szkodników. Dużym problemem w uprawie czosnku są nicienie, muchówki oraz choroby grzybowe i bakteryjne.

 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zapobiega występowaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych występujących również w uprawach czosnku. Negatywne skutki powodowane przez organizmy szkodliwe w uprawach tej rośliny można ograniczać, między innymi poprzez stworzenie roślinie uprawnej odpowiednich warunków wzrostu i rozwoju. Profilaktyka pełni bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu wszystkim organizmom szkodliwym.

 

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku kontrolują stosowanie podstawowych zasad higieny fitosanitarnej oraz prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin w uprawach czosnku. Użycie środka ochrony roślin nie może stanowić zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt i środowiska. Dużą trudność w uprawie rośliny sprawia niewielka ilość środków chemicznych (zarejestrowanych w MWiWR), przeznaczonych do ochrony czosnku przed chorobami i szkodnikami.

 

Aktualne informacje dotyczące stosowania środków ochrony roślin można znaleźć na stronach MRiRW pod adresem http://gov.pl/web/rolnictwo/produkcja-roslinna

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). PIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności