18 Lipca 2019

Kontrola upraw pod kątem obecności GMO Drukuj

Od 28 lipca 2018 roku, na podstawie art. 49 j ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. z 2019 r. poz. 706), wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przeprowadza kontrole zgodności prowadzonych upraw z przepisami tej ustawy.

Art. 49a. ust. 1. w/w ustawy mówi, że Rzeczpospolita Polska jest wolna od upraw GMO, co pociąga za sobą zakaz prowadzenia upraw GMO.

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzą kontrole upraw pod kątem obecności organizmów genetycznie modyfikowanych. Kontrole realizowane są poprzez: kontrole materiału siewnego, kontrole plantacji nasiennych oraz kontrole plantacji produkcyjnych. Kontrolą objęte są następujące gatunki roślin uprawnych: kukurydza, rzepak jary, rzepak ozimy oraz soja.

W ramach każdej kontroli pobierane są próby materiału roślinnego do badań laboratoryjnych w Centralnym Laboratorium PIORiN w Toruniu, w kierunku modyfikacji genetycznych.

Spośród gatunków roślin posiadających modyfikację genetyczną, w Unii Europejskiej do uprawy dopuszczone są jedynie odmiany kukurydzy z modyfikacją MON 810. W Polsce obowiązuje zakaz stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, wprowadzony Rozporządzeniem MRiRW z dnia 2 stycznia 2013 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1085 z późn. zm.).

 


lista aktualności