20 Kwietnia 2018

Wymagania dla użytkowników profesjonalnych stosujacych środki ochrony roślin Drukuj

WYMAGANIA DLA UŻYTKOWNIKÓW PROFESJONALNYCH STOSUJĄCYCH
ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN

• Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobligowani uwzględniać wymogi integrowanej ochrony roślin, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin.
• Przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin,  producent rolny powinien wykorzystać wszelkie inne dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami.
• Zastosowanie chemicznej ochrony roślin powinno być poprzedzone  monitorowaniem występowania organizmów szkodliwych w uprawie.
• Do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu  i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy.
• Podstawowym obowiązkiem  każdego użytkownika środków ochrony roślin jest zapoznanie się z etykietą środka, jeszcze przed jego zastosowaniem.
• Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary
i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków.
• Użytkownik profesjonalny jest zobligowany do prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji zawierającej nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin. W dokumentacji musi również być wskazany sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.
• Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać odpowiednie szkolenie potwierdzone aktualnym, na czas wykonywania zabiegów, zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów.
• Na posiadaczach sprzętu do stosowania środków ochrony ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu.
• Środki ochrony roślin na terenie otwartym można stosować, jeżeli prędkość wiatru nie przekracza  4 m/sek. z zachowaniem stref buforowych określonych w etykiecie;  rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin
• Narzędzia pomocne przy prawidłowym doborze środków ochrony roślin:
 Rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin/Rejestr-Srodkow-Ochrony-Roslin)
 Wyszukiwarka środków ochrony roślin  (http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin)
 Etykiety środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin/Etykiety-Instrukcji-Stosowania-Srodkow-Ochrony-Roslin )


lista aktualności