22 Maja 2023

SZKOLENIE W RAMACH PROJEKTU „BETTER TRAINING FOR SAFER FOOD” Drukuj

SZKOLENIE W RAMACH PROJEKTU „BETTER TRAINING FOR SAFER FOOD”

W dniach 17-20.04.2023 r. w Bolonii we Włoszech odbyło się szkolenie z zakresu integrowanej ochrony roślin, które zostało zorganizowane w ramach programu “Lepsze szkolenia na rzecz bezpieczniejszej żywności” (BTSF) prowadzonego z inicjatywy Unii Europejskiej.

Uczestnicy pochodzili z różnych krajów takich jak Chorwacja, Bułgaria, Portugalia, Hiszpania, Serbia, Północna Macedonia, Włochy, Dania, Łotwa. Z Polski wzięły udział 3 osoby, w tym pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu Angelika Matusiewicz – Starszy Specjalista.

Celem szkolenia było zapoznanie się z aspektami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/EC w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów, a w szczególności z art. 14 tego rozporządzenia dotyczący integrowanej ochrony roślin (IPM). Zasady integrowanej ochrony roślin muszą być stosowane przez profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin od 1 stycznia 2014 r. we wszystkich krajach członkowskich UE.

Tematami szkolenia była implementacja przepisów prawnych dot. integrowanej ochrony roślin, w tym podejście krajów członkowskich do kontroli stosowania zasad IPM w gospodarstwach. Podczas licznych prac w grupach uczestnicy szkolenia mogli wymieniać doświadczania i dzielić się wiedzą na temat wdrażania integrowanej ochrony roślin w swoich krajach. Uczestnicy mieli również okazję zaprezentować własne doświadczenia poprzez przedstawienie prezentacji dot. kontroli stosowania zasad IPM w praktyce.

W trakcie szkolenia odwiedzono gospodarstwo Cab Massari (Spółdzielnia Massari) położone w Regionie Emilia-Romania. Gospodarstwo uprawia 2450 ha z czego 75 % upraw prowadzonych jest według metody integrowanej ochrony roślin. Ważną rolę odgrywają zabiegi mechaniczne wykonywane przy użyciu specjalistycznego sprzętu rolniczego wyposażonego w system GPS, oraz biologiczna ochrona upraw z wykorzystaniem dronów. Podczas wizyty można było dowiedzieć się jak w praktyce wygląda stosowanie integrowanej ochrony roślin w tak profesjonalnym gospodarstwie.

Podsumowaniem szkolenia było opracowanie wspólnej listy stosowanych technik integrowanej ochrony w uprawie pszenicy, narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji dot. metod kontroli agrofagów oraz działań mających na celu zmniejszenie zagrożeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin. Opracowano także techniki oceny stosowanych zasad IPM na poziomie gospodarstwa.


lista aktualności