Węgorek sosnowiec – agrofag roślin iglastych Drukuj
W ramach realizacji programu Single Market Programme inspektorzy WIORiN w Opolu Oddział w Kluczborku wykonali lustrację wizualną drzewostanów sosnowych i pobrali próby drewna roślin iglastych pod kątem występowania Węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus).
Węgorek sosnowiec jest nicieniem pochodzącym z Ameryki Północnej. W 1999 roku agrofag ten został stwierdzony po raz pierwszy w Europie na terytorium Portugalii. Największe szkody powoduje na drzewach sosny, ale może rozwijać się także na innych roślinach iglastych: jodle, cedrze, modrzewiu, świerku, daglezji czy choinie.
Węgorek sosnowiec przenoszony jest przez szkodniki owadzie - chrząszcze żerdzianek (Monochamus spp.). Największe znaczenie w rozprzestrzenianiu Bursaphelenchus xylophilus na znaczne odległości pomiędzy krajami i kontynentami ma działalność człowieka, związana z międzynarodowym obrotem handlowym drewna i drewnianych materiałów opakowaniowych. Drzewa zasiedlone przez węgorka sosnowca mogą wykazywać objawy choroby więdnięcia sosny. Objawami obecności nicieni w roślinach są: zmniejszone wytwarzanie olejków eterycznych i żywicy, żółknięcie i więdnięcie igieł, zasychanie pojedynczych gałęzi, a następnie zamieranie całego drzewa. W naszych warunkach klimatycznych bardziej prawdopodobne jest pojawienie się agrofaga bez objawów porażenia na roślinach. Nicienie można jednak spotkać przede wszystkim w miejscach występowania grzybów, zwłaszcza siniznowych, oraz w miejscu żerowisk wektorów tegoż nicienia – żerdzianek. Występowanie Węgorka sosnowca w Polsce nie zostało dotychczas stwierdzone.