18 Września 2024

Spodoptera frugiperda - monitoring z użyciem pułapki feromonowej Drukuj

Spodoptera frugiperda jest agrofagiem kwarantannowym wskazanym w załączniku II części A (agrofagi, których występowania nie stwierdzono na terytorium Unii) do rozporządzenia wykonawczego Komisji 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. oraz agrofagiem priorytetowym, wskazanym w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2019/1702 z dnia 1 sierpnia 2019 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 przez ustanowienie wykazu agrofagów priorytetowych.

W Polsce, w ramach programu Single Market Programme, przeprowadzane są działania poszukiwawcze Spodoptera frugiperda. Celem prowadzenia lustracji jest wykrycie potencjalnych ognisk występowania gatunku w naszym kraju. Działania poszukiwawcze mają określić status i miejsce występowania lub wykluczenie obecności.

Rośliny żywicielskie to m.in. Zea mays, Allim cepa, Brassicaceae, Capsicum annuum, Cucurbitaceae, Phaseolus, Solanum lycopersicum, Solenum melongea, Dendranthema, Dianthus, Medicago sativa, Nicotiana tabacum, Pelargonium i inne rośliny warzywne.

Objawy występowania Spodoptery frugiperda obserwuje się na nadziemnych częściach roślin.
W zależności od rośliny, uszkodzenia powodowane przez wgryzające się gąsienice np. szkieletowanie liści, podgryzane u nasady łodygi, uszkodzone owoce/kolby/pąki/stożki wzrostu, otwory
w liściach/owocach. Na owocach można obserwować objawy porażenia w postaci uszkadzeń powodowanych przez gąsienice owadów oraz występowanie motyli na materiale roślinnym, opakowaniach itp.

W 2024 r. województwo opolskie prowadzi od czerwca do września monitoring występowania Spodoptera frugiperda w powiecie głubczyckim, namysłowskim, oleskim i strzeleckim.  Lokalizacje pułapek do odłowu tego agrofaga wytypowano na podstawie oceny ryzyka, które związane jest z możliwością zawleczenia owadów podczas importu. Z tego względu pułapki rozstawiane są w okolicach szlaków komunikacyjnych, a także u podmiotów mających związek z importem lub produkcją roślin żywicielskich.

W powiecie oleskim pułapkę feromonową zainstalowano w Boroszowie nad uprawą roślin pomidorów o pow. 0,001 ha. Odległość od szlaków komunikacyjnych – 50 m droga gminna, 200 m DW487; Roślinność jednogatunkowa; w najbliższym sąsiedztwie rosną ziemniaki, warzywa na potrzeby własne i drzewa owocowe np. Malus, Prunus i Pyrus. Monitoring z użyciem pułapki trwa od 03.06.2024 r. , a zakończenie planowane jest w dniu 20.09.2024 r. Kontrola stanowiska odbywa się nie rzadziej
niż co 2 tygodnie. Próbki do badania laboratoryjnego stanowiły lep z odłowionymi owadami. Do badań laboratoryjnych przesłano 3-krotnie wkład lepowy z przyklejonymi owadami.

Podczas monitoringu nie wykryto obecności Spodoptera frugiperda.

Artykuł opracowano na podstawie wytycznych do prowadzenia działań poszukiwawczych w celu wykrycia obecności Spodoptera frugiperda, ulotek PIORiN, doświadczenia i wiedzy terenowej.

Zdjęcie przedstawia Pułapkę opisaną w artykule
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia Pułapkę opisaną w artykule
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia Pułapkę opisaną w artykule
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia Pułapkę opisaną w artykule
Zdjęcie przedstawia...