23 Maja 2023

Pobieranie prób wody na obecność bakterii Ralstonia solanacearum oraz jej roślin żywicielskich Drukuj

Jak co roku, inspektorzy WIORiN w Opolu przeprowadzili akcję pobierania prób wody oraz Psianki słodkogórz (Solanum dulcamara) na obecność bakterii Ralstonia solanacearum. Bakteria ta posiada status organizmu kwarantannowgo na terenie UE i podlega obowiązkowi zwalczania.

 

Czynnikami wpływającymi na rozprzestrzenianie bakterii mogą być m.in. skażone wody czy dzikorosnące rośliny żywicielskie. Dlatego też, bardzo istotne jest, aby woda wykorzystywana do nawadniania, zraszania czy opryskiwania roślin była pobierana z ujęć/zbiorników przebadanych i nieporażonych.

 

Główne drogi rozprzestrzeniania się bakterii to zainfekowane:

• bulwy użyte do sadzenia (wymiana międzysąsiedzka ziemniaków przeznaczonych do sadzenia, pochodzących z własnych rozmnożeń);

• gleba;

• woda gruntowa i powierzchniowa stosowana do nawadniania lub opryskiwania roślin;

• odpady bulw i odpady uzyskiwane w trakcie przerobu bulw;

• narzędzia, środki transportu, opakowania, miejsca przechowywania;

• samosiewy ziemniaka i dziko rosnące rośliny z rodz. Solanaceae (np. Psianka słodkogórz).

W dzikorosnących roślinach z rodz. Solanaceae, a zwłaszcza w rosnącej przy brzegach rzek i strumieni Psiance słodkogórz, bakteria zimuje i namnaża się. Następnie dostaje się do wody, która może stać się źródłem zakażenia kolejnych roślin, w tym także ziemniaków.

 

Zwalczanie bakterii jest bardzo trudne i długotrwałe, z uwagi na brak dostępnych środków chemicznych, możliwość przeżywania bakterii w glebie i na innych rodzajach materiałów, a także w wodach. Dlatego też, bardzo ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych na wszystkich etapach produkcji i obrotu ziemniakami.