23 Marca 2023

Międzynarodowy Dzień Lasu Drukuj

W dniu 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2012 roku aby zwrócić uwagę na ważną rolę lasów w życiu człowieka. Lasy przede wszystkim produkują tlen niezbędny do życia, chronią również przed zanieczyszczeniami powietrza, erozją gleb, zmniejszają siłę wiatru chroniąc uprawy rolne i zabudowania ludzkie.

W Polskich lasach największy udział w drzewostanie stanowi sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). Gatunek ten jest podatny na porażenie przez szkodnika o nazwie węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus). Jest to niewidoczny gołym okiem nicień z rodziny (Aphelenchoididae), żerujący początkowo w kanałach żywicznych i cewkach przewodzących żywych drzew iglastych, a później na grzybach siniznowych zasiedlających drewno. Rozprzestrzenia się w środowisku za pomocą wektorów, którymi są chrząszcze z rodzaju żerdzianek (Monochamus). Szkodnik ten może powodować chorobę więdnięcia sosny prowadzącą do zamierania drzew.

Węgorek sosnowiec pochodzi z Ameryki Północnej. Na początku XX wieku został zawleczony do Azji. W Europie został stwierdzony w Portugalii i Hiszpanii. Dotychczas nie został wykryty na roślinach rosnących w Polsce, ani w drewnie krajowym. Jednak w związku ze zwiększeniem importu surowca drzewnego i różnego rodzaju towarów wyprodukowanych
z drewna, jego zawleczenie do kraju powinno być stale brane pod uwagę.

Z powodu wysokiego poziomu zagrożenia, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin
i Nasiennictwa od wielu lat prowadzi intensywne działania kontrolne, ukierunkowane na wykrycie obecności węgorka sosnowca w drzewostanach iglastych oraz w drewnianych  materiałach opakowaniowych, które trafiają do Polski. Próbki drewna iglastego pobierane przez inspektorów PIORiN są poddawane badaniom laboratoryjnym.

 

 


lista aktualności