17 Września 2021

XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym Drukuj

W dniach 11-12 września 2021 r. w Siedlcach odbyło się jedno z większych wydarzeń promujących polskie rolnictwo w regionie – XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym.

Głównym organizatorem imprezy, która w tym roku przebiegała pod hasłem “Smaki i barwy Mazowsza”, był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach.

 

Z możliwości spotkania z rolnikami, sadownikami i instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa skorzystali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie.

Pani Barbara Braksal Kierownik Oddziału w Siedlcach wraz ze współpracownikami zorganizowała stoisko informacyjno-doradcze. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie reprezentował Pan Arkadiusz Augustyniak Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora.

W czasie dwóch dni wystawy stoisko Inspekcji cieszyło się sporym zainteresowaniem. Pracownicy udzielali informacji na temat pracy Inspekcji, działań, którymi się zajmują oraz szeroko rozumianych zagadnień dotyczących zdrowej i bezpiecznej żywności.

Wśród osób, które odwiedziły stoisko Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa byli m.in.: Pan Waldemar Kraska Wiceminister Zdrowia, Pan Marcin Wroński Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - nasz kolega znający dobrze zakres działania Inspekcji, gdyż pełnił wcześniej funkcję Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, Pan Marek Plichta - inicjator Dni z Doradztwem Rolniczym, od zawsze związany z rolnictwem i sprawami mieszkańców wsi, a także Pan Jacek Jaszczuk Kierownik Oddziału w Łosicach oraz pracownicy sąsiednich oddziałów WIORiN w Warszawie.

 

Piękna pogoda, niezliczona ilość atrakcji i skuteczna promocja wydarzenia spowodowały, że mieszkańcy Siedlec i okolic dopisali bardzo licznie. Tłumy gości odwiedziły stoiska z produktami ekologicznymi, rękodziełem i regionalną żywnością. Dużym powodzeniem cieszyła się wystawa koni i drobnych zwierząt futerkowych oraz stoiska gospodarstw ogrodniczych oferujące kwiaty ogrodowe, krzewy i rośliny doniczkowe. Nowością była prezentacja szkół rolniczych i ich wyjście z szeroką i bogatą ofertą edukacyjną. Organizatorzy zadbali o to, by zwiedzający mieli możliwość zjedzenia wspólnego rodzinnego posiłku, edukacji najmłodszych oraz podziwiania występów zespołów ludowych z ich regionalnymi przyśpiewkami i tańcami ludowymi. Targi rolnicze dały wielu firmom z branży możliwość zaprezentowania najnowszych i najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych w rolnictwie i jego otoczeniu. XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym pokazały, że przeszłość i teraźniejszość polskiej wsi są ze sobą ściśle związane, o czym w swoim wystąpieniu mówił obecny na targach Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Szymon Giżyński. Z rąk Wiceministra odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali wieloletni pracownicy i doradcy MODR. Rozstrzygnięto też konkursy i przyznano atrakcyjne nagrody za najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2021 r. oraz bezpieczne gospodarstwo rolne w województwie mazowieckim.

 

Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym od wielu lat połączone są z obchodami Dni Siedlec, w czasie których odbywają się liczne spektakle i koncerty. W tym roku mieszkańcy i goście obejrzeli koncert „Rockowisko”, powstały na podstawie musicalu alternatywnego Teatru Tańca Luz oraz podziwiali występ zespoły Happysad i legendarnego członka grupy Genesis – Raya Wilsona.

Miłośnicy teatru mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty XIV Festiwalu Teatrów Ulicznych „Pod niebem”, w ramach którego prezentowały swoje sztuki: Teatr Kubika, Teatr Snów oraz Teatr Aktu. Dla osób lubiących muzykę organową swój recital w siedleckiej katedrze dał Dominik Biernacki, w ramach prezentacji „Organowe Siedlce”. W czasie dwóch dni trwania imprezy można było podziwiać stare, zabytkowe samochody i uczestniczyć w Zjeździe Oldtimerów. Gospodarze imprezy, goście i wszyscy jej uczestnicy zapowiedzieli swój udział w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


lista aktualności