22 Sierpnia 2022

Z sierpami i kosami bijemy rekord Guinessa! Drukuj

Na oficjalne potwierdzenie trzeba jeszcze poczekać, ale wszystko wskazuje na to, że podczas niedzielnych dożynek gminy Proszowice w Ostrowie został ustanowiony światowy rekord w jednoczesnym koszeniu zboża tradycyjnymi metodami. Za kosy i sierpy złapały 732 osoby. To sporo więcej niż wynosił dotychczasowy rekord ustanowiony w Słowenii.

            Oczywiście, takie wydarzenie nie mogło się obyć bez udziału pracowników proszowickiego oddziału WIORiN w Krakowie, którzy stawili czoła wyzwaniu w pełnej obsadzie!!

           

A była to już druga próba bicia rekordu w Ostrowie. Trzy lata temu się nie udało. Wtedy zebrało się nieco ponad 300 osób, podczas gdy rekord wynosił 564. Pomysłodawca, czyli właściciel „Ogrodu pełnego lawendy” Andrzej Olender, po tamtym niepowodzeniu wyciągnął wnioski i postanowił włączyć bicie rekordu do programu gminnych dożynek. Pomysł okazał się trafiony, choć jeszcze w niedzielę rano, po całonocnych opadach, niewiele na to wskazywało. Na szczęście około 9 zaczęło się przejaśniać a słoneczna pogoda, która panowała już przez całą niedzielę, nie tylko miała pozytywny wpływ na frekwencję, ale też osuszyła miejsce bicia rekordu. Około godziny 15 na pole pszenicy zaczęły wchodzić grupy żniwiarzy wyposażonych w sierpy i kosy. Stawili się mieszkańcy Ostrowa, dożynkowi goście, sporo osób, które przyjechały specjalnie po to, aby wziąć udział w biciu rekordu.

            Organizatorzy przygotowali 800 sierpów, więc narzędzi do pracy dla nikogo nie brakło. Kilka minut przed godziną 16 na znak startera rozpoczęła się próba. Do zbioru pszenicy zaangażowano wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka i wiceministra edukacji Włodzimierza Bernackiego. Wśród setek żniwiarzy kosą machał wicemarszałek Łukasz Smółka, a sierpami starosta Krystian Hytroś i burmistrz Grzegorz Cichy. Próba trwała dwie minuty i była filmowana z drona.

            Niedługo później organizatorzy ogłosili, że na polu udało się zgromadzić 732 osoby, co najprawdopodobniej będzie nowym rekordem i pozwoli trafić do Księgi Rekordów Guinessa.

            Zwieńczeniem udziału w próbie bicia rekordu Guinessa były certyfikaty, które prezentują pracownicy Oddziału w Proszowicach WIORiN w Krakowie.

 


lista aktualności