29 Marca 2021

Szkolenie dla klasy o profilu logistycznym Drukuj

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin kierownik Działu Fitosanitarnego Pani Agnieszka Rogowiec przeprowadziła w formie zdalnej prelekcję dla uczniów klasy II  technikum o profilu logistycznym w Zespole Szkół Geodezyjno - Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wykład dotyczący wymogów fitosanitarnych w eksporcie i imporcie rozpoczął się słowami Ministra Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii: "Szkodniki i choroby nie posiadają paszportów ani nie spełniają wymogów imigracyjnych, a zatem zapobieganie rozprzestrzenianiu się takich organizmów jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem międzynarodowym, które wymaga współpracy wszystkich krajów. W tym właśnie celu Finlandia zaproponowała ogłoszenie roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin”.

Następnie przedstawiono zadania jakie spoczywają na Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zapoznano młodzież z przepisami i wymogami fitosanitarnymi w zakresie zdrowia roślin  obowiązującymi przy eksporcie/reeksporcie i imporcie towarów, co w przyszłości dla pracujących w zawodzie młodych logistyków będzie sprawą kluczową.

Na koniec prelekcji uczniowie w ramach pracy domowej musieli stworzyć notatkę, w której musieli zawrzeć odpowiedzi na następujące pytania:

  1.  Co to jest import? Jakie wymogi fitosanitarne muszą spełniać rośliny, produkty roślinne lub przedmioty, które są szczególnie podatne na porażenie przez organizmy kwarantannowe, aby mogły być wprowadzane na terytorium Polski?
  2. Co to jest eksport/reeksport? Jakie dokumenty są wydawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w eksporcie/reeksporcie?
  3. Jaki drewniany materiał opakowaniowy podlega regulacjom fitosanitarnym?
  4. W jakim celu przyjęto Standard ISPM 15 dot. drewnianego materiału opakowaniowego w obrocie międzynarodowym?

 

 Po tak ciekawym i wyczerpującym wykładzie nie mieli z tym zadaniem żadnych trudności.


lista aktualności