15 Maja 2020

Dzień Niezapominajki Drukuj

15 maja jest Dniem Niezapominajki. Jej obchody zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, autor audycji Ekoradio. To właśnie w tym dniu promujemy piękno naszej przyrody i jej biologiczną różnorodność, przypominając również, jak ważną rolę odgrywa jej ochrona. Legenda głosi, że nazwa "niezapominajka" wzięła swój początek od rycerza, który dla swojej ukochanej chciał ją zerwać nad brzegiem rzeki. A jak to w życiu bywa chwila nieuwagi spowodowała, że rycerz w pełnym rynsztunku wylądował w nurcie rzeki. Zdążył jednak krzyknąć do ukochanej :”Nie zapomnij o mnie”. I stąd ten drobny ale  jakże uroczy kwiat czerpie swą nazwę.

Któż z nas z rozrzewnieniem nie wspomina wiersza Marii Konopnickiej z dziecinnych czasów „ Niezapominajki – to są kwiatki z bajki !”.

Któż z nas biegając po łące nie „spotkał” niezapominajki.

Niezapominajka- niezabudka, „mysie uszko” należy do rodziny ogórecznikowatych obejmujących ok. 100 gatunków roślin zielnych. W Polsce dziko rośnie 13 gatunków. Bardzo łatwa w uprawie i pielęgnacji. Pewnie i dlatego tak bardzo lubiana. Możemy ją spotkać zarówno w górach, jak i na suchych i piaszczystych terenach. Najczęściej niezapominajki są w kolorze niebieskim z żółtym środkiem, ale spotykamy również w kolorach białym i różowym.

 

Co my możemy zrobić? Jak pomóc przyrodzie?

Metodą małych kroczków można wiele osiągnąć. Zacznijmy od siebie.

Możemy wykonać bombę nasienną. A jak? Bardzo prosto: pięć części gliny, jedną część nasion, jedną część ziemi. Wszystko mieszamy, formując małe kulki, suszymy i voila!

Przystępujemy do bombardowania zaniedbanego trawnika sąsiada czy skwerku przy swoim bloku. Link do samodzielnego jej stworzenia https://youtu.be/hlVBnW7q7Yk

Dla dzieci to świetna inicjatywa – poprzez zabawę uczymy jak ważne są rośliny, że należy o nie dbać. Obcujemy z przyrodą ale i ze sobą. Idee ochrony powinniśmy wpajać od najmłodszych lat, zgodnie ze starym porzekadłem: „ Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”

Tak więc szerząc idee Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin oraz ochronę przyrody

NIE – ZAPOMINAJMY o niej każdego dnia. Dajmy dobry przykład innym! Dziś my, a jutro nasi sąsiedzi!

 


lista aktualności