17 Czerwca 2016

Cydalima perspectalis Drukuj

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie w trakcie kontroli fitosanitarnej roślin bukszpanu wieczniezielonego rosnących na terenie miasta Krakowa, stwierdzili objawy żerowania szkodnika.

Widoczne było całkowite zamieranie liści, gołożery i oprzędy. Pobrano do badań laboratoryjnych fragmenty roślin z poczwarkami, żywe gąsienice szkodnika z ich odchodami i fragmentami oprzędów. W wyniku oceny laboratoryjnej przeprowadzonej w Wojewódzkim Laboratorium WIORiN w Krakowie oraz w Centralnym Laboratorium GIORiN potwierdzono identyfikację szkodnika Cydalima perspectalis.

Jest to pierwsze zgłoszenie wykrycia tego szkodnika na terenie Polski, które zostało potwierdzone urzędowo, nie są znane drogi jego introdukcji  do Polski.

Szkodnik pochodzi ze wschodniej Azji i został do Europy przywleczony z importowanymi roślinami. Szkody na roślinach bukszpanu wyrządzają gąsienice, które zaczynają zjadać rośliny od środka i początkowo można przeoczyć inwazję, bo na zewnątrz rośliny wyglądają wciąż dobrze.

Oprócz zjadania liści, gąsienice Cydalima perspectalis zjadają zielone części gałązek powodując zamieranie całych roślin. Postać dorosła szkodnika (motyl) nie przebywa na roślinach bukszpanu, siada na nich tylko by złożyć jaja. Cydalima perspectalis wydaje od wiosny do jesieni od 2-3 pokoleń niezwykle licznych.

Niestety nie ma skutecznych metod ochrony przed tym szkodnikiem i na dzień dzisiejszy nie ma zarejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania go na roślinach bukszpanu. Jedną z metod walki z tym szkodnikiem są częste lustracje roślin bukszpanu i ewentualnie likwidowanie gąsienic poprzez ich zbieranie, jak również wycinanie zaatakowanych części roślin wraz z oprzędami i ich palenie.

 


lista aktualności