17 Grudnia 2021

Z serii owoce i warzywa: szparagi Drukuj

Na terenie województwa lubuskiego wg danych z ARiMR za 2021 rok mamy uprawę szparaga w ilości 275,80 ha, w kraju uprawa ta zajmuje 2 515,53 ha.

W naszym województwie na pierwszym miejscu plasuje się powiat nowosolski z uprawą na 86,71 ha.

 

 

Szparag (Asparagus L.) jest to bylina, która posiada jadalne pędy mierzące do 2 metrów wysokości, zwykle tworzące zwarte kępy. Ciekawostką jest to, że istnieją także gatunki pnące.

Liście są przekształcone w łuski a organem asymilacyjnym są gałęziaki (kladokladia).

Szparag należy do rodziny szparagowatych, która obejmuje co najmniej 211 gatunków, z których większość występuje w Afryce.

 

Wyróżniamy trzy rodzaje szparagów białych, w zależności od sposobu uprawy łodygi mogą mieć różny kolor:

 

· zielone szparagi rosną dość wysoko ponad ziemię, są wystawione na ekspozycję promieni słonecznych i dlatego ich łodygi są zabarwione na piękny zielony kolor. Łodyga tych szparagów nie wymaga obierania, jest cienka i ma najbardziej wyrazisty smak;

 

· białe szparagi rosną w ziemi i dlatego, że nie docierają do nich promienie słoneczne  nie wytwarzają żadnych barwników. Ich kolor jest biały, mają grubsza skórkę i należy je obrać.  Z tego powodu szparagi białe tracą podczas gotowania część wartości odżywczych. Szparagi białe mają łagodny smak.

 

· fioletowe szparagi wyrastają kilka centymetrów ponad ziemię. Uprawa jest problematyczna, gdyż trzeba przypilnować, aby nie wyrosły za wysoko i nie zyskały zielonego koloru. Ich łodyga jest gruba i ma fioletowo-purpurowy kolor. Ze wszystkich szparagów mają najwięcej cukrów a najmniej błonnika.

 

 

 

Właściwości odżywcze szparagi:

 

- zawierają dużo białka, cukrów a także błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego;

- są istotnym źródłem witaminy K, która odpowiada za mineralizacje kości, krzepliwość krwi i prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych;

- uważane są za świetny afrodyzjak dzięki zawartemu w nich kwasowi foliowemu, który wpływa na wzrost histaminy we krwi;

- szparagi zawierają dużo wapniapotasumagnezu i selenu;

- zawarty w nich błonnik: zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, usuwa nadmiar cholesterolu z organizmu, przyczynia się do kształtowania prawidłowe mikroflory jelit i odżywienia komórek nabłonka jelit oraz pomaga chronić przed nowotworami jelita grubego;

- zawarte w nich polifenole, antocyjany i saponiny są związkami o charakterze przeciwutleniaczy mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i regulujące mikroflorę jelitową.

 

 

Przepis szparagi (białe) w sosie beszamelowym

 

Produkty:

- 0,5 kg szparagów białych,

- 1 op. szynki szwarcwaldzkiej

 

Sos:

- 1 szklanka mleka

- 1,5 łyżek masła

- 1,5 łyżek mąki

- gałka muszkatołowa (jak ktoś lubi)

- odrobina pieprzu

 

Przygotowanie sosu:

Do rondelka dodajemy 1,5 łyżki masła i roztapiamy (trzeba uważać aby masło się nie roztopiło). Do roztopionego masła dajemy 1,5 łyżki mąki i 1/3 szk. Mleka. Dokładnie rozprowadzamy, aby nie było grudek. W momencie kiedy otrzymamy jednolitą konsystencje (bez grudek) dodajemy resztę mleka. Doprowadzamy do wrzenia cały czas mieszając. Doprawiamy do smaku. Jeśli sos zgęstnieje ściągamy z ognia.

 

Przygotowanie szparagów:

Szparagi myjemy i obieramy. Szynką owijajmy pojedynczo każdy szparag. Układamy je w naczyniu żaroodpornym, zalewamy sosem beszamelowym i do piekarnika.

Pieczemy ok. 30 minut w temp. 1800C

Tekst: Małgorzata Cierachowicz O/Krosno Odrzańskie

 

Zupa krem ze szparagów

 

Produkty:

- 2 pęczki szparagów białych lub zielonych

- 2-3 nieduże ziemniaki

- 1 cebula

- 1,5 litra bulionu warzywnego lub drobiowego

- przyprawy: pieprz, sól, gałka muszkatołowa

- śmietana kremówka 30%

 

Przygotowanie:

Szparagi opłukać, odłamać twarde i grube końcówki , z których można ugotować bulion, resztę obrać, pokroić na 2 cm kawałki.

W garnku na maśle zeszklić cebulę pokrojoną w kostkę. Następnie dodać obrane i pokrojone w drobną kosteczkę ziemniaki i mieszając co chwilę smażyć przez ok. 5 minut.

Dodać szparagi (oprócz główek) i smażyć co chwilę mieszając przez ok. 2 minuty. Doprawić solą, gałką muszkatołową i wymieszać.

Wlać gorący bulion i zagotować. Gotować przez ok. 5 minut, następnie dodać główki szparagów i gotować jeszcze chwilkę. Zmiksować blenderem i dodać śmietankę kremówkę na idealnie gładki krem, pozostawiając kilka główek szparagów do dekoracji.

 

 

 

 

 

Tekst: Agnieszka Jaszczur O/Wschowa


lista aktualności