14 Grudnia 2021

Z serii owoce i warzywa: burak ćwikłowy Drukuj

Z SERII OWOCE I WARZYWA: BURAK ĆWIKŁOWY

 

                                                                              Foto: Michalina Fliszta

 

Na terenie województwa lubuskiego wg danych z ARiMR mamy uprawę buraka ćwikłowego 16,05 ha , w kraju uprawa ta zajmuje 6 156,12 ha.

Burak ćwikłowy – czerwony jak wino.

 

Burak ćwikłowy – podgatunek buraka zwyczajnego (Beta vulgaris L. subsp. vulgaris). Wyróżnia się formy jednoroczne, dwuletnie i trwałe. Uprawiany już w czasach starożytności do celów leczniczych
i spożywczych.

 

Wysiew nasion do gruntu, można przeprowadzić w kwietniu. Uzyskane wtedy rośliny posłużą na zbiór wczesny tzw. pęczkowy. Wysiew nasion od maja do lipca, pozwala uzyskać rośliny na zbiór jesienno- zimowy, buraki takie będą nadawać się do przechowania przez zimę

Buraki ćwikłowe warto posiać m.in. po rzodkiewce, sałacie. Należy pamiętać, aby nie uprawiać go po roślinach z tej samej rodziny botanicznej, np. po szpinaku lub warzywach korzeniowych.

 

Do najważniejszych zabiegów w uprawie buraka ćwikłowego należą przerywka, odchwaszczanie oraz nawadnianie.

 

W Polsce uprawiany gównie na cele spożywcze. Młode liście są spożywane jako botwina.

Ma wiele zastosowań w kuchni. W okresie Bożego Narodzenia niektórzy nie wyobrażają sobie wigilii bez barszczu na zakwasie z czerwonych buraków.

 

Sok z buraków zawiera antocyjany (podobnie jak czerwone wino), wzmacniają odporność organizmu, chronią nas one przed infekcjami oraz działają profilaktycznie w przypadku chorób nowotworowych.


Sok z buraków przyspiesza regenerację skóry, obniża ciśnienie krwi, stymuluje pracę układu krwionośnego oraz skutecznie obniża poziom cholesterolu. Jedzenie buraków skutecznie stymuluje wzrost poziomu czerwonych krwinek. Burak zawiera cenne przeciwutleniacze. Buraki wykazują dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym na pracę jelit  i żołądka ale także skutecznie zwalczają zgagę.

 

Burak ćwikłowy może nie zawiera wiele witamin (poza niewielkimi ilościami witaminy B1 i C) ale bogaty jest w wiele pierwiastków, w tym potas, mangan, wapń, żelazo, sód, cynk, miedź, bor, fluor, kobalt ale także cez. Buraki są niskokaloryczne, więc z powodzeniem mogą je jeść osoby dbające o linię. Natomiast unikać powinni ich cukrzycy, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny. Polecane są kobietom w okresie menopauzy. Doskonale łagodzą przykre objawy wkraczania w okres pokwitania, takie jak uderzenia gorąca, uporczywe migreny, zmiany nastrojów czy skoki ciśnienia. Burak doskonale pomaga również w przypadku złego samopoczucia po… spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, sprzyjają skutecznej detoksykacji organizmu. Usuwają szkodliwe drobnoustroje oraz kwas moczowy. Jedzenie buraków poprawia nastrój, działają one uspokajająco oraz wyciszająco. Aby burak dostarczył najwięcej dobrych substancji najlepiej jeść go na surowo lub wypijać szklankę soku.

 

DANIA Z BURAKA:

 

Przepis na muffiny buraczano - czekoladowe (źródło: cookidoo.pl)

 

150 g gotowanych buraków ćwikłowych;

3 jajka rozmiar L;

175 g cukru trzcinowego;

175 g mąki pszennej;

50 g kakao;

1 ¾ łyżeczki proszku do pieczenia;

¾ łyżeczki sody oczyszczonej;

100 g jogurtu naturalnego;

100 g mlecznej czekolady pokrojonej na drobne kawałki;

1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, naturalnego.

 

Gotowane buraki rozdrobnić blenderem. Jajka ubić z cukrem, dodać rozdrobnionego buraka, mąkę kakao, proszek do pieczenia, sodę. Wymieszać. Dodać jogurt, czekoladę i ekstrakt waniliowy.

 

Ciasto przełożyć do przygotowanej wcześniej formy do pieczenia muffinek. Wypełnić masą do ¾ wysokości. Piec około 15 - 20 minut w temperaturze 180 stopni do tzw. suchego patyczka.

 

Przepis sprawdzony. Testowany na Inspektorach WIORIN 😉

 

 

                                                       Tekst i foto: Aleksandra Wolniewicz/Oddział Świebodzin

 

Barszcz czerwony

 

Składniki:

  • 2 litry bulionu jarzynowego lub mięsnego
  • 500g buraków
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka octu
  • 3 kawałki suszonych grzybów
  • 1 listek laurowy, 3-4 ziela angielskie, parę ziarenek czarnego pieprzu, majeranek
  • opcjonalnie: sól, pieprz, ocet, cukier
  •  

Sposób przygotowania:

  1. Buraki obrać i pokroić w niegrube plastry.
  2. Bulion zagotować. Do gotującego dodać buraki razem z łyżką octu. Dodać suszone grzyby, rozgniecione lub pokrojone, ząbki czosnku i ziarenka pieprzu, liść laurowy, ziele angielskie. Gotować do miękkości buraków ok. 1 godziny, na małej mocy palnika.
  3. Barszcz przecedzić przez sitko. Doprawić go majerankiem, solą, octem, pieprzem i cukrem do smaku. Smacznego!

 

 

                                                                                  Tekst i foto: Michalina Fliszta

 

 

Chłodnik litewski

 

Składniki:

  • Pęczek botwinki z większymi buraczkami
  • 500 ml bulionu
  • 500 ml kefiru lub maślanki
  • Opcjonalnie szklanka smietany 18%
  • 2 ogórki
  • Garść posiekanego szczypior
  • Posiekany koper
  • Sól i pieprz do smaku
  • Sok z cytryny

 

Botwinkę umyć, buraczki pokroić w drobną kosteczkę, botwinę posiekać. Zagotować bulion, dodać buraczki, gotować pod przykryciem ok. 15 minut do miękkości buraczków, przed końcem dodać liści, gotować do miękkości. Ostudzić. Dodać posiekany szczypior, ogórki, koper, kefir lub maślankę, śmietanę i doprawić.

 

Podawać z ugotowanym na twardo jajkiem i młodymi ziemniaczkami.

 

 


lista aktualności