06 Grudnia 2022

Wyłuszczarnia nasion – ciekawe miejsce kontroli dla inspektorów PIORiN Drukuj

Wyłuszczarnia nasion –  to przedsiębiorstwo leśne, w którym pozyskuje się nasiona drzew iglastych celem zakładania szkółek leśnych i produkcji sadzonek.

Na terenie Polski znajduje się 21 wyłuszczarni. Każda Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych posiada w granicach swego zasięgu wyłuszczarnię.

Jedna z nich znajduje się w Siedlisku, na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól. Z wyłuszczarni korzystają nadleśnictwa podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Zielonej Górze i sąsiadujące nadleśnictwa z RDLP we Wrocławiu w zakresie wyłuszczania nasion z szyszek, termoterapii nasion dęba oraz przechowywania ich.

Ciekawostką jest to, że w Siedlisku wykorzystywany jest piec przedwojenny z 1936 roku, a zaczęło się od…

Browaru…, tak od browaru. W miejscu starego browaru w Siedlisku uruchomiona została przez Niemców wyłuszczarnia nasion. Na początku szyszki suszone były w piecu piekarniczym, a następnie został wybudowany specjalny piec opalany wyłuszczonymi szyszkami działający do dzisiaj. Dzięki tej technice można było w piecu spalać odpad po wyłuszczeniu (szyszki) a nie koks.

W 1949 roku zbudowano przy Wyłuszczarni drewniany magazyn dla szyszek. Przed modernizacją był tu również prowadzony warsztat naprawczy pił motorowych, który obecnie został przeniesiony do Przyborowa.
W latach 1985-88 przeprowadzono modernizację zakładu dla polepszenia warunków pracy.

Wyłuszczarnia jest w stanie pozyskać 1,9 kg nasion ze 100 kg szyszek.

Każde nadleśnictwo dostarcza własny materiał pochodzący z normalnie rosnących wyznaczonych drzewostanów gospodarczo-nasiennych w wieku rębnym (po około 20 latach) lub z drzew szczepionych (po około 8 latach). Szyszki zrywa się z ziemi po dokonaniu zrębu albo z drzew rosnących, często doborowych.

Każdą partię czyści się oddzielnie, po czym każda partiia nasion otrzymuje odrębną metrykę.

Nasiona z szyszek wydobywa się mechanicznie specjalnym urządzeniem, które rozrywa szyszki lub ściera ich łuski, suszy szyszki ogrzanym powietrzem lub poddaje się procesowi suszenia w cieple słonecznym. Następnie nasiona czyszczone są na specjalnych sitach ręcznie lub mechanicznie. Po oczyszczeniu nasiona trafiają do specjalnych komór z regulowaną temperaturą i wilgotnością powietrza aby pozyskany materiał był jak najbardziej wartościowy.

Tak przygotowany materiał podlega nadzorowi inspektorów PIORiN oraz wydawane są na niego paszporty roślin.

Obecnie od 1 stycznia 1982 roku Kierownikiem Wyłuszczarni jest – Ryszard Kieczur, który pełni tę funkcje do dnia dzisiejszego.

Oprócz kierownika Wyłuszczarnia zatrudnia 10 osób: po 2 osoby na 3 zmiany, przy piecu, 2 osoby do prac magazynowych.

 

Tekst: Agnieszka Jaszczur O/Wschowa WIORiN Gorzów Wlkp.

Zdjęcia: Maciej Dordzik O/Nowa Sól WIORiN Gorzów Wlkp.