25 Stycznia 2021

Wieści z terenu - Puszcza Notecka Drukuj

Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dnia 14 X 2004 r. został utworzony Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka. Puszcza Notecka obejmuje obszar międzyrzecza Warty i Noteci, fragment pradoliny Eberswaldzko-Toruńskiej. Rozciąga się na obszarze od lubuskiego Santoka i Skwierzyny po Oborniki i Rogoźno w Wielkopolsce (pow. około 1372 km2). Drzewostan w puszczy to w większości sztuczne nasadzenia sosny z domieszką brzozy, które zostało zapoczątkowane w II połowie XIX wieku. Drzewa sosny posadzone zostały po inwazji strzygonii choinówki, która zniszczyła puszczę w latach 1922–1924. Ocalałe resztki starszego drzewostanu sosnowego, około 120–130 letniego, znajdują się między innymi w rezerwacie Cegliniec-Nadleśnictwo Sieraków. Za najstarsze drzewo puszczy uznaje się dąb Józef rosnący w Marianowie w pobliżu Sierakowa.
Podłoże w puszczy to drobny piasek – iły, pozostałość po lodowcu sprzed dziesięciu tysięcy lat. Teren puszczy to największy w kraju obszar wydm śródlądowych, aż 40 razy większy od Pustyni Błędowskiej. Szata roślinna Puszczy Noteckiej jest uboga. Oprócz drzew sosny i brzozy rosną tu głównie mchy i porosty. Cechą charakterystyczną i znakiem rozpoznawczym zachodniej części puszczy są tzw. bory chrobotkowe - sinozielone porosty porastające ściółkę w sosnowych lasach. Przy drogach rosną wrzosy, które późnym latem tworzą barwne kobierce kwiatów. Puszcza słynie z obfitości grzybów: rosną tu podgrzybki, kozaki, maślaki, zielonki, kurki. Największym i najbardziej charakterystycznym dla Puszczy Noteckiej przedstawicielem fauny jest jeleń, coraz liczniejszy jest wilk oraz wydra. Z płazów i gadów można tutaj spotkać żółwia błotnego, żmiję zygzakowatą i gniewosza plamistego, ropuchy i żaby, a w wodach śródleśnych zbiorników traszkę grzebieniastą. Centrum Puszczy Noteckiej to tereny ubogie w wodę. Na pograniczu puszczy nad Wartą i Notecią, zgrupowane są jeziora rynnowe. Występuje tam ponad 30 gatunków ptaków lęgowych z załącznika unijnej dyrektywy ptasiej. Aż 11 z nich ujęto w Polskiej Czerwonej Księdze grupującej gatunki fauny zagrożone wyginięciem. W puszczy możemy spotkać: bociany czarne, błotniaki stawowe, żurawie, bieliki, kanie czarne, kanie rude, bąki, puchacze, rybołowy,  gągoły, nurogęsi.
Krajobraz puszczy urozmaicają wały wydm. Średnia wysokość wydm wynosi około 20-30 m. Wielka Sowa to najwyższe wzniesieniu puszczy-najwyższa wydma. Wielka Sowa leży na granicy gmin: Międzychód i Drezdenko. Wznosi się na wysokości 42 metrów wysokości względnej i 93 metrów nad poziomem morza.
Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego Puszcza Notecka obejmuje zalesienia należące do Nadleśnictwa Karwin. Najciekawsze i najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym miejsca Puszczy Noteckiej uznane zostały za rezerwaty przyrody. Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego utworzono rezerwaty w Nadleśnictwie Karwin o nazwie: Czaplenice, Czaplisko, Lubiatowskie Uroczyska, Łabędziniec, Goszczanowskie Źródliska.
Na terenie Puszczy Noteckiej znajdują się największe w Polsce złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, rejon Lubiatów-Międzychód-Grotów (gminy: Drezdenko i Międzychód), odkryte na początku XXI wieku. Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów (KRNiGZ Lubiatów) – uruchomiona została w 2013 roku. Natrafiono na kolejne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, rozpoczęły się odwierty pod Chojnem (gmina Wronki).
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Leśniak