21 Stycznia 2022

WIEŚCI Z TERENU Drukuj

Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego w gminie Dobiegniew znajduję się kolekcjonerska uprawa roślin w gruncie i w tunelach foliowych: cebule: lilia złotogłów (lilia martagon), śnieżyczka przebiśnieg, narcyz; bulwocebule: krokus wiosenny, krokus jesienny; bulwy: zimowit jesienny.
Lilia złotogłów - lilia martagon (Lilium martagon), należy do rodziny liliowatych (Liliaceae), można ją spotkać w Polsce w Sudetach i Karpatach. Występuje na całym obszarze Europy i w Azji. Obecnie objęta jest w Polsce ścisłą ochroną. Jest to roślina cebulowa, osiąga średnio do 1 m wysokości (w korzystnych warunkach do 1,5 m).
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) znana jest pod wieloma nazwami, np. przebiśnieg. Ta roślina cebulowa należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Występuje pospolicie na terenach leśnych środkowej oraz południowej Europy. Jest w Polsce gatunkiem chronionym - objętym ochroną częściową. Przebiśnieg jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin – kwitnie od lutego do kwietnia. Płatki korony reagują na zmianę temperatury – zamykają się na noc i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wszystkie części przebiśniegów są trujące.
Narcyz (Narcissus) należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Narcyz to jedna z najpopularniejszych roślin cebulowych, która kwitnie wiosną. W stanie naturalnym można spotkać w rejonie basenu Morza Śródziemnego i Azji. Ich ozdobą są piękne wiosenne kwiaty, które ukazują się w ogrodach jako jedne z pierwszych zaraz po zimie.
Krokus wiosenny i krokus jesienny (Crocus) to wieloletnia ozdobna oraz przyprawowa roślina należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Krokusy występują naturalnie na łąkach górskich Europy, na obszarze Tatr, Alp, Pirenejów, można je spotkać na Bałkanach. Uprawiane są bardzo liczne gatunki, ich mieszańce i odmiany. Szafran uprawowy (Crocus sativus) jest źródłem szafranu – najdroższej wagowo przyprawy świata.
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny liliowatych (Liliaceae). Dziko rosnące zimowity spotyka się w Europie w okolicach Morza Śródziemnego, aż po Azję Środkową i Indie. Zimowity rosną również w warunkach naturalnych w Polsce – na Podkarpaciu i w pasie nadmorskim. Zachwycają swymi kolorowymi kwiatami w okresie gdy kolory lata już znikają. Jego piękne kwiaty pojawiają się we wrześniu i są zapowiedzią nadchodzącej jesieni. Liście wyrastają wiosną. Poprzez swoje duże podobieństwo do krokusa jest bardzo często mylony z jego jesiennymi odmianami.
Zamieściłam zdjęcia krokusów jesiennych i zimowitów (zimowity już przekwitały) zrobione 4 października 2021 roku.
Tekst i zdjęcia Aleksandra Leśniak