04 Lutego 2022

Paszporty roślin - podstawowe informacje Drukuj

Paszportowanie roślin – w jakim przypadku należy wpisać się do urzędowego rejestru PIORiN

 

Na początku ustalmy co to jest paszport roślin (plant passport)?
- jest to opisana w przepisach etykieta o określonym formacie i z określoną treścią umieszczona na opakowaniu (doniczce, pojemniku, palecie itp.) lub dołączona do rośliny, materiału roślinnego. Treść umieszczona na paszporcie ogranicza się do: A - nazwy botanicznej rośliny, B - numeru rejestracyjnego podmiotu profesjonalnego nadawanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, C - kodu identyfikacyjnego rośliny (oznaczenie własne umożliwiające identyfikację produkowanych roślin), D - kodu państwa pochodzenia.
Wyjątek: paszport roślin może być połączony z etykietą nasienną i stanowić jej część.


Kto może wydawać paszporty roślin?
– podmiot profesjonalny, który uzyskał upoważnienie do wydawania paszportów roślin od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Warunkiem uzyskania upoważnienia do wydawania paszportów roślin jest zdanie egzaminu potwierdzającego posiadanie wiedzy dotyczącej wykonywania oceny zdrowotności roślin oraz stworzenie opisu systemów i procedur identyfikowalności we własnym gospodarstwie. Podmiot profesjonalny wydaje paszporty roślin tylko dla tych roślin, które zostały poddane ocenie i za które odpowiada.
Wyjątek: w drodze odstępstwa paszport roślin może zostać wydany przez PIORiN.


Co podlega paszportowaniu?

 W paszporty roślin należy zaopatrywać :
-wszystkie rośliny przeznaczone do sadzenia (czyli wszystko z ziemią – sadzonki, rośliny w pojemnikach doniczkach itp. lub to, co wkładamy do ziemi, aby wyrosło: bulwy, cebule, kłącza, rozłogi itp., ale także materiał wyjściowy w produkcji szkółkarskiej: zrazy, oczka, sztobry itp.)
-drewno w określonej postaci i określonych gatunków
-nasiona określonych gatunków roślin np.: cebula, por, fasola, groch, bób, pomidor, papryka, słonecznik, rzepik, rzepak, soja, len, gorczyca biała oraz lucerna siewna.


Kiedy stosujemy paszport roślin?
– zawsze gdy na terytorium UE przemieszczamy materiał roślinny.
Wyjątek – w przypadku bezpośredniego dostarczania materiału roślinnego użytkownikom ostatecznym, w tym ogrodnikom amatorom, nie jest wymagany paszport roślin


Kto jest podmiotem profesjonalnym?
– każda osoba profesjonalnie zaangażowana w czynności dotyczące materiału roślinnego, polegające na sadzeniu, hodowli, produkcji, przemieszczaniu wewnątrz UE, wprowadzaniu do i wyprowadzaniu z UE, przechowywaniu i przetwarzaniu.
Wyjątek – nie jest podmiotem profesjonalnym przedsiębiorca dostarczający bezpośrednio użytkownikom ostatecznym małe ilości produktów roślinnych lub nasion, nie jest nim także firma transportowa, której działalność zawodowa ogranicza się do transportu materiału roślinnego dla innego podmiotu profesjonalnego.


Po co wprowadzono paszporty roślin?
– przepisy dotyczące paszportowania roślin obowiązują na terenie całej UE, ułatwiają one i usprawniają obrót materiałem roślinnym na obszarze UE, wpływają na poprawę zdrowotności roślin a przede wszystkim zapewniają identyfikowalność materiału roślinnego znajdującego się w obrocie na terytorium UE.
    
Tekst i zdjęcie: Grzegorz Hoszowski – Inspektor Oddziału PIORiN w Świebodzinie