04 Grudnia 2021

Jesień w Inspekcji Drukuj

Jesień w WIORiN to między innymi szereg kontroli bulw ziemniaków po zbiorze. Kontroli podlegają producenci, którzy są zarejestrowani w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych i posiadają indywidualny numer producenta; markety, sklepy,  hurtownie, centra dystrybucji, targowiska i giełdy – podmioty zajmujące się sprzedażą hurtową oraz detaliczną bulw ziemniaka. Inspektorzy kontrolują także miejsca żywienia oraz podmioty, które zakupiły i wysadziły materiał sadzeniakowy kwalifikowany, wobec którego prowadzone jest postępowanie wyjaśniające tzw. śledzenie, prowadzone w celu określenia źródła i zasięgu porażenia, w tym zidentyfikowania materiałów, które powinny być poddane kontroli fitosanitarnej.

 

Bakterioza pierścieniowa jest poważną chorobą powodowaną przez bakterie Clavibacter sepedonicus i często występuje bezobjawowo. Choroba ta powoduje duże straty w uprawie, a jej wykrycie możliwe jest tylko poprzez badanie laboratoryjne, gdyż objawy chorobowe ujawniają się na ogół w okresie przechowywania bulw. Głównym źródłem infekcji są porażone bulwy ziemniaka, ale także mając na uwadze biologię organizmu, bakteria może być przenoszona na workach, sprzęcie rolniczym, w przechowalni czy  samosiewach ziemniaka na zainfekowanym polu.

 

Śluzak (brązowa zgnilizna lub brunatna zgnilizna ziemniaka) wywołana przez bakterię Ralstonia solanacearum w większości przypadków bezobjawowo poraża rośliny, często widoczne są one dopiero w kolejnych sezonach uprawy. Głównym źródłem porażenia są bulwy użyte do sadzenia, gleba, woda używana do nawadniania lub oprysku, narzędzia, środki transportu, maszyny, opakowania, miejsca przechowywania, samosiewy ziemniaka i innych roślin z rodz. Solanacearum.

 

Inspektorzy dokładają wszelkich starań, aby działania te były realizowane niezwłocznie po otrzymaniu informacji. Często kontrole takie obejmują podmioty, które zakupiły niewielkie ilości sadzeniaków ziemniaka w małych ilościach i są one zużywane na bieżąco na potrzeby własne rodziny.  Problemem może być brak takich bulw po reprodukcji w gospodarstwie domowym. W takim przypadku decyzje o odstąpieniu od kontroli podejmuje wojewódzki inspektor po dogłębnej analizie zagrożenia odrębnie dla każdego przypadku.

 

W przypadku prowadzenia śledzeń u podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców takie śledzenie jest kontynuowane w każdym przypadku. Jeżeli  nie jest możliwe pobranie prób jesienią czy wiosną, w gospodarstwie takim kontynuowany jest nadzór produkcji ziemniaka i badanie bulw w okresie jesiennym w ramach prowadzonego monitoringu.

Kontrolą wyjaśniającą objęci są także dystrybutorzy ziemniaka. Kontrola taka ma na celu ustalenie wykazu odbiorców, którzy zakupili śledzoną partię kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka.

 

Jeżeli pobranie prób kończy się wynikiem pozytywnym, czyli wykryciem bakterii najskuteczniejszą metodą zwalczania jest nałożenie kwarantanny na porażone pole i objęcie kontrolą całego gospodarstwa. Takie postępowanie określone jest decyzją wydaną przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w której szczegółowo opisane są sposoby postępowania.

 

PAMIETAJ! Przenoszeniu choroby sprzyja wysadzanie bulw „od sąsiada” lub zakup ziemniaków wysadzanych jako niekwalifikowane.