18 Grudnia 2022

19 grudnia - Dzień wiecznie zielonych roślin Drukuj

19 grudnia został ustanowiony dniem wiecznie zielonych roślin. W warunkach Polski, z powodzeniem, można uprawiać m.in.: bluszcze, kalinę szorstkolistną, laurowiśnię, mahonię, ostrokrzewy oraz wszelakie rośliny iglaste, świerki, cisy, tuje, jałowce, sosny i wiele innych.
Grudzień to miesiąc, w którym obchodzimy Boże Narodzenie, a w symbolikę świąt wpisują się również wiecznie zielone rośliny.


Rośliny Bożego Narodzenia.
Dlaczego drzewko iglaste zostało symbolem Bożego Narodzenia?
Legenda głosi, że to mnich Bonifacy wybrał drzewo iglaste na symbol świąt. Kiedy mieszkał wśród Celtów, na terenach dzisiejszych Niemiec, ściął wielki dąb uznawany za magiczny przez rdzennych mieszkańców tamtych terenów. Potężne drzewo, upadając, zniszczyło wiele rosnących wokół niego roślin poza jedną małą jodłą. Bonifacy uznał to za cud. Podobno powiedział: „ Widzicie, ta jodełka jest silniejsza od waszego dębu. A do tego wiecznie zielona. Tak samo silny i wieczny jest Pan Bóg”.
W drzewach iglastych od wieków dopatruje się magii, ponieważ nie tracą koloru i igieł nawet w największe mrozy. Słowianie dekorowali domy podłaźniczką czyli gałęzią sosny, świerku lub jodły, którą dekorowali owocami, orzechami i papierowymi ozdobami. Podłaźniczka miała chronić mieszkańców przed chorobami oraz zapewniać dobrobyt i miłość. Uschniętej podłaźniczki nie wyrzucano. Dodawano ją do karmy dla zwierząt albo zakopywano na polu by zapewnić wysokie plony.
Pierwsze choinki, znane do dzisiaj, pojawiały się około 500 lat temu w Alzacji. Były dekorowane jabłkami, które kojarzyły się z rajem, piernikami, które miały zapewnić zdrowie oraz orzechami symbolem siły. Choinki najpierw pojawiły się na królewskich dworach i wśród arystokracji. Na wsiach pojawiła się około 100 lat temu.
Jemioła
Jemioła, tak naprawdę półpasożyt rosnący na drzewach, czerpiący z nich składniki odżywcze. Jej owoce są trujące dla człowieka (kochają je jemiołuszki).  Na drzewach wygląda jak ptasie gniazdo, ma drobne zielone (czasem żółtozielone) listki i białe owoce. Jemiołę uważano za roślinę magiczną. Celtowie uznawali ją za dar bogów, kto ją zdobył stawał się tak silny jak ona. Skandynawowie uważali, że drobne owoce jemioły to łzy bogini Frigg, której syn zginął w nierównej walce. Bogini podarowała jemiołę ludziom jako symbol miłości i pokoju.
W okresie Bożego Narodzenia kilka gałązek jemioły wiesza się w przejściach, kto się pod jemiołą pocałuje, będzie miał szczęście w miłości.
Jemioła wieszana nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem miała chronić domostwo przed złymi mocami, nieszczęściem, a mieszkańcom sprowadzić powodzenie i bogactwo.
Ostrokrzew
Ostrokrzew nawet w środku zimy pozostaje zielony, ma ostre pokryte woskiem listki. Czerwone owoce ostrokrzewu razem z liśćmi tworzą malownicze zestawienie w bożonarodzeniowym stylu. Starożytni Rzymianie wierzyli, że rośliny ostokrzewu odstraszają złe duchy. Szkoci wieszali gałązki ostrokrzewu na drzwiach aby odstraszyć psotne elfy. Dzisiaj ostrokrzew, jako świąteczna ozdoba, jest najbardziej popularny w Wielkiej Brytanii. Ucięte gałązki krzewu nie usychają i nie opadają ani w niskich ani w wysokich temperaturach.
Źródło: Monika Ułnik-Strugała „ Idą Święta”


Tekst: Aleksandra Wolniewicz
Zdjęcia: Grzegorz Hoszowski, Krzysztof Nieznański