Pobieranie prób wody z rzeki Warty i zbiornika Jeziorsko Drukuj
W związku z kolejnymi wykryciami bakterii Ralstonia solanacearum w wodach rzeki Warty w województwie łódzkim na terenie powiatu sieradzkiego, w dniach 06-07.08.2024 r. Inspektorzy WIORiN w Łodzi Oddział w Poddębicach i Łasku w obecności przedstawicieli Wód Polskich pobrali ze zbiornika Jeziorsko oraz z rzeki Warty (powiat poddębicki, gmina Pęczniew, Obręb Brodnia i Obręb Łyszkowice oraz powiat zduńskowolski, gmina Zapolice, Obręb Strońsko i Obręb Pstrokonie) kolejne próby wody i roślin dzikorosnących z gatunku Solanum dulcamara (psianka słodkogórz) do badań laboratoryjnych na obecność Ralstonia solanacearum. Cztery próby wody zostało pobrane na głębokości poniżej 30 cm w odległości 2 metrów od brzegu do sterylnych próbówek o pojemności 30 ml przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa fitosanitarnego. Z kolei rośliny Solanum dulcamara pobrano w całości wraz z systemem korzeniowym.
Zarówno pobrane próby wody, jaki i rośliny Solanum dulcamara zostały dostarczone do GIORiN Centralnego Laboratorium Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego w Toruniu. Wszystkie czynności zostały wykonane zgodnie z metodyką.
Ralstonia solanacerum (śluzak) jest bakterią porażającą ponad 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin. Na terenie Unii Europejskiej bakteria posiada status agrofaga kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania. Najczęściej poraża rośliny z rodziny psiankowatych, a w szczególności rośliny pomidora i ziemniaka. Ralstonia solanacerum rozprzestrzenia się głównie poprzez zakażone bulwy ziemniaka, zainfekowane narzędzia, wody powierzchniowe oraz chwasty z rodziny Solanaceae. Szkodliwość ww. bakterii polega na łatwym rozprzestrzenianiu się szczególnie wraz ze skażoną wodą, która to z kolei wykorzystywana do nawadniania, zraszania, czy opryskiwania roślin powinna być pobierana z ujęć nieporażonych.