Kontrole poszukiwawcze Monochamus spp. - pułapki Drukuj
Maj i czerwiec to miesiące intensywnej pracy Inspektorów w terenie. Jednym z działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w tych miesiącach jest prowadzenie działań kontrolnych pod kątem wykrycia i monitorowania wybranych agrofagów kwarantannowych. Oprócz kontroli roślin, drewna wykorzystuje się również pułapki feromonowe lub lepowe.
Na podstawie analizy ryzyka rozprzestrzenienia się agrofaga Inspektorzy WIORiN w Łodzi umieszczają pułapki w wybranych lokalizacjach. Podczas realizacji Programu SMP w 2024 w województwie łódzkim zostanie skontrolowane 53 miejsc.
Inspektorzy WIORiN Łodzi przy pomocy pułapek będą kontrolować agrofaga Monochamus spp. (żerdzianka)- rodzaj chrząszczy kózkowatych występujących na całym świecie. Atakują martwe, drzewa, głównie iglaste. Objawami występowania żerdzianek na drzewach iglastych są placowate żerowiska pod korą, owalne w przekroju chodniki larw w drewnie. W celu wykrycia agrofaga stosuję pułapki feromonowe, w okresie od czerwca do września. Wymiana dyspenserów odbywa się co 8-10 tygodni, aby otrzymać wysoki wskaźnik przyciągania.