27 Września 2021

Wizyta Głównego Inspektora w nowo otwartym Punkcie Kontroli Granicznej Drukuj

Wizyta w Punkcie Kontroli Granicznej
Wizyta w Punkcie...
Laboratorium w Punkcie Kontroli Granicznej na lotnisku Szczecin-Goleniów
Laboratorium w...
Pomieszczenia w obrębie terminalu cargo na lotnisku Szczecin-Goleniów
Pomieszczenia w...

Do tej pory graniczna kontrola fitosanitarna była możliwa tylko na dwóch lotniskach w Polsce, w Warszawie i Rzeszowie.  Od dnia 10 września br. jest to również możliwe w Punkcie Kontroli Granicznej na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

 

Na zaproszenie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie Barbary Hawrył w dniu 23 września br. nowo otwarty punkt odwiedził Główny Inspektor Andrzej Chodkowski. Podczas swojej wizyty miał okazję obejrzeć pomieszczenia zlokalizowane w obrębie terminalu cargo, gdzie możliwa jest już graniczna kontrola fitosanitarna roślin, produktów roślinnych, a także przedmiotów, z którymi mogą przenosić się agrofagi szkodliwe dla roślin (np. używane maszyny, które były wykorzystywane w leśnictwie lub rolnictwie).

 

Główny Inspektor spotkał się także z pracownikami Oddziału Granicznego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie, którzy będą wykonywali czynności kontrolne w nowo otwartym punkcie granicznym. Graniczna kontrola fitosanitarna obejmuje m.in. sprawdzenie dokumentów fitosanitarnych towarzyszących przesyłce, a także zdrowotności roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, przywożonych na teren Unii Europejskiej z krajów pozaunijnych. Głównym jej celem jest zapobieganie wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej organizmów szkodliwych, szczególnie istotnych z punktu interesów gospodarczych Unii, które mogą przyczynić się do obniżenia plonów roślin uprawnych lub oddziaływać negatywnie na roślinność w środowisku naturalnym.

 

Dla wielu okolicznych podmiotów zajmujących się obrotem roślinami, sadzonkami, owocami i warzywami, które podlegają kontroli fitosanitarnej, możliwość korzystania z bliżej położonego punktu granicznej kontroli fitosanitarnej przy porcie lotniczym Szczecin-Goleniów będzie ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu biznesu.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności