17 Sierpnia 2021

Winnice pod kontrolą Drukuj

Winnice
Winnice. Źródło...
Winnice
Winnice. Źródło...
Winnice
Winnice. Źródło...

Zbliża się koniec lata, a co za tym idzie nadchodzi czas corocznie wykonywanych kontroli upraw winorośli, z których owoce są przeznaczone do wyrobu wina.

 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadza kontrole upraw winorośli na podstawie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich (…)(1)

Kontrole realizowane są u producentów wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Kontrolowane podmioty wpisane są do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

Kontrole u producentów mają na celu:

  1. ustalenie zgodności informacji w ewidencji KOWR ze stanem faktycznym ( lokalizacja uprawy winorośli, nazwa odmiany oraz powierzchnia uprawy poszczególnych odmian),
  2. sprawdzenie czy uprawiane odmiany winorośli spełniają wymagania określone w przepisach prawa.

 

Odmiany Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont  nie są dozwolone do sadzenia w celu produkcji wina.

 

Przy zakładaniu nowych winnic należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. pochodzenie materiału rozmnożeniowego użytego do założenia plantacji – czy został zakupiony u podmiotów uprawnionych do prowadzenia obrotu tym materiałem,
  2. zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, który gwarantuje, że sadzonki winorośli, którym on towarzyszy są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych oraz spełniają określone wymagania jakościowe i zdrowotności.

 

Winiarstwo w Polsce rozkwita i corocznie przybywa nowych winnic.

----------------

(1) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001891/T/D20201891L.pdf

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności