02 Października 2015

Otwieramy rynek wietnamski dla polskich jabłek Drukuj

Spotkanie...
Spotkanie...
Podpisanie...

W dniach 28 września - 2 października 2015 r. na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przebywała w Polsce delegacja ekspertów Departamentu Ochrony Roślin Republiki Wietnamu. Audyt inspektorów wietnamskich jest jednym z elementów trwającej procedury oceny analizy ryzyka i ma na celu otwarcie dostępu do rynku wietnamskiego dla polskich jabłek.

W ramach wizyty eksperci wietnamscy odbyli szereg spotkań z administracją państwową, pracownikami naukowymi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, a także z przedstawicielami  związków branżowych  i stowarzyszeń  producentów oraz eksporterów owoców. Ponadto w trakcie pobytu delegacji wizytowano gospodarstwa oraz miejsca przechowywania i przygotowywania jabłek do sprzedaży na terenie województw: mazowieckiego i łódzkiego w celu zaprezentowania procesu produkcji, zbioru i konfekcjonowania owoców, a także systemów nadzoru nad integrowaną ochroną i bezpieczeństwem fitosanitarnym w produkcji jabłek.

Na zakończenie wizyty 2 października 2015 roku Szefowie Służb Ochrony Roślin Polski i Wietnamu podpisali:

  • Memorandum o współpracy w obszarze zdrowia i kwarantanny roślin, pomiędzy Służbami Ochrony Roślin obu Państw;
  • Porozumienie określające warunki fitosanitarne, po spełnieniu których będzie możliwy eksport świeżych owoców - jabłek z Polski do Wietnamu.

 


lista aktualności