15 Maja 2022

Dzień Polskiej Niezapominajki Drukuj

Niezapominajki - kwiatki z bajki
Niezapominajki -...
Myossotis L. - Mysie uszko
Myossotis L. -...

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest już po raz 20., a zapoczątkował je w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio Andrzej Zalewski. Szczególnie uroczyste obchody organizowane są corocznie w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku.

Warto przypomnieć, jak zrodziła się idea Święta Polskiej Niezapominajki. Redaktor Andrzej Zalewski doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka. Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. Redaktor na jednym ze Świąt Polskiej Niezapominajki tak powiedział o tej uroczystości: „Zabawa pożyteczna, bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, że jesteśmy cząstką przyrody, że ten kwiatek musi nas uczyć nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, do kraju, serdeczności, pamięci o rodzinie - do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka (…) Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków”.

W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dzień Polskiej Niezapominajki jest również okazją do upowszechniania wiedzy dotyczącej zagrożonych gatunków roślin. Niezapominajka to symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje. Niezapominajka uczy serdeczności i popularyzuje piękną polską przyrodę.

 


Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności
Rejestr zmian
Data publikacji informacji: 15.05.2022 00:00
Data aktualizacji informacji: 15.05.2022 14:21
Sprawdź historię zmian