23 Maja 2022

Dzień otwarty w OCL w Pruszczu Gdańskim Drukuj

Posiew na płytce Petriego
Posiew na płytce...
Posiew redukcyjny
Posiew redukcyjny
Przygotowanie preparatów
Przygotowanie...
Entomologiczne wyzwanie
Entomologiczne...

 

Czym jest wektor? Jak duże są wiroidy? Czy ziemniaki porażone wirusami są szkodliwe dla zdrowia człowieka? Czy zmiany klimatyczne mają wpływ na jakość materiału siewnego ziemniaka?

Odpowiedzi na te, jak również inne pojawiające się pytania zostały udzielone uczestnikom dnia otwartego, związanego z obchodami Międzynarodowego Dnia Ochrony Zdrowia Roślin, a odbywającego się w Oddziale Centralnego Laboratorium w Pruszczu Gdańskim.

 

W dniu otwartym udział wzięło około 70 uczniów, w tym uczniowie dwóch klas Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie ogrodnik, uczniowie jednej z klas liceum ogólnokształcącego oraz uczniowie z tzw. „klasy ukraińskiej”, w której uczy się ponad 20 uczniów uchodźców pochodzących z Ukrainy.

 

Spotkanie zostało podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Podczas części teoretycznej uczniowie mieli możliwość zapoznać się z objawami chorób wirusowych i grzybowych, z zagrożeniami związanymi z ich występowaniem, jak również ze sposobami ich wykrywania. Młodych konsumentów szczególnie zafascynował temat prezentacji: „Od ziemniaka do frytki z Maka”.

 

Część praktyczna pozwoliła uczniom na zapoznanie się z pracą w laboratorium. Goście mogli przyjrzeć się grzybom oraz bakteriom pod mikroskopem, samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy lub wykonać posiew redukcyjny na płytce Petriego. Chętni mogli również sprawdzić swoją wiedzę z zakresu entomologii podejmując się wyzwania, jakim była możliwość samodzielnego rozpoznawania owadów.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności