16 Czerwca 2016

Diagnostyka fitosanitarna w nauce i praktyce Drukuj

Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu w dniach 14 i 15 czerwca br. było gospodarzem warsztatów mykologicznych pt. „Choroby roślin powodowane przez organizmy grzybopodobne z królestwa Chromista typu Oomycota – diagnostyka morfologiczna”, zorganizowanych przy naukowej współpracy z Polskim Towarzystwem Mykologicznym oraz Samodzielnym Zakładem Fitopatologii Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.

 

Uczestnikami warsztatów byli pracownicy naukowi Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz specjaliści Zespołów Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Wykłady oraz ćwiczenia praktyczne dotyczące chorób roślin powodowanych przez mączniaki rzekome oraz ich diagnostyki morfologicznej przeprowadzili prof. dr hab. Czesław Zamorski oraz dr hab. Ewa Mirzwa–Mróz z SGGW w Warszawie. Objawy chorobowe powodowane przez gatunki z rodzaju Phytophthora oraz ich wykrywanie i identyfikację metodą hodowlaną przedstawiła w formie wykładów i ćwiczeń praktycznych dr Grażyna Szkuta z Pracowni Diagnostyki Fitosanitarnej Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu.

 

Warsztaty pozwoliły na poszerzenie wiedzy fitopatologów z zakresu Oomycota, wymianę doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów pomiędzy różnymi ośrodkami badawczymi w kraju.

W trakcie Warsztatów zwrócono uwagę na wzrastające w ostatnich latach znaczenie chorób powodowanych przez te organizmy w szkółkach roślin ogrodniczych i leśnych. Podkreślono również rolę klasycznych metod morfologicznych w diagnostyce chorób roślin i konieczność ich współistnienia z dynamicznie rozwijającymi się i coraz szerzej stosowanymi technikami biologii molekularnej.

 

Dla uczestników, spotkanie było także okazją do wizyty w Pracowni Diagnostyki Fitosanitarnej Centralnego Laboratorium. Goście bardzo wysoko ocenili zarówno poziom merytoryczny Laboratorium, jego organizację i wyposażenie, jaki również profesjonalizm specjalistów.

 


lista aktualności
Rejestr zmian
Data publikacji informacji: 16.06.2016 00:00
Sprawdź historię zmian