03 Sierpnia 2022

Co w internecie piszczy?…. czyli sprzedaż materiału siewnego w sieci Drukuj

Przykładowe ogłoszenie internetowe wraz z załączoną etykietą nasienną
Przykładowe...
Etykieta nasienna załączona do przykładowego ogłoszenia internetowego
Etykieta nasienna...
Przykładowe ogłoszenie internetowe
Przykładowe...
Przykładowe ogłoszenie internetowe
Przykładowe...
Przykładowe ogłoszenie internetowe
Przykładowe...
Sadzonka truskawki
Sadzonka truskawki

W złotych czasach internetu coraz większą popularnością cieszą się wirtualne giełdy rolnicze oraz strony portali ogłoszeniowych, gdzie znajdują się oferty sprzedaży nasion: „rok po centrali”, „na paszę lub do siewu”, „nasiona odmian kolekcjonerskich”, „truskawka gigant frigo” i wiele innych.  Podana jest nazwa odmiany z dokładnym opisem, która bardzo często podlega prawu własności, termin wysiewu, a także inne parametry uprawy sugerujące, że jest to materiał do siewu.

 

Ze względu na niższą cenę niż w przypadku kwalifikowanego materiału siewnego ogłoszeniodawcy nie narzekają na brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców. Nabywcy również mają w czym wybierać – na najpopularniejszych giełdach internetowych w trakcie jednego sezonu siewu pojawia się kilka tysięcy ogłoszeń. Niestety, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że część z nich to oferty nielegalne, naruszające wyłączne prawo do odmian roślin oraz przepisy ustawy o nasiennictwie.

 

Dlatego corocznie wojewódzcy inspektorzy realizując wytyczne z planu pracy WIORiN przeprowadzają kontrole materiału siewnego niedopuszczonego do obrotu na podstawie art. 104 ustawy o nasiennictwie, oferowanego w intrenecie i prasie, a także w wyniku powiadomień o ogłoszeniach uzyskanych od innych podmiotów itp.

Według sprawozdań uzyskanych od wojewódzkich inspektorów w 2021r. pracownicy terenowi PIORiN prześledzili przy pomocy urządzeń teleinformatycznych i skontrolowali 6 521 ogłoszeń. Część ogłoszeniodawców w ilości 1 064 usunęła swoje ogłoszenia po interwencji inspektorów, natomiast u 116 podmiotów zostały wykonane kontrole, które zakończyły się nałożeniem opłat sankcyjnych oraz mandatów.

 

Nadmienić należy, iż oferowany materiał siewny do sprzedaży zarówno w punktach stacjonarnych jak i na portalach lub giełdach internetowych, musi spełniać wymagania przepisów o nasiennictwie, a obracający tym materiałem powinien dokonać wpisu do ewidencji podmiotów.

 

Obecnie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, działa dużo sprawniej niż jeszcze kilka lat temu i wykrywa coraz więcej przypadków nielegalnego obrotu materiałem siewnym w sieci. Warto więc pamiętać, że sprzedając materiał siewny poprzez portale ogłoszeniowe należy wziąć pod uwagę konsekwencje, jakie można ponieść z tego tytułu.


lista aktualności
Rejestr zmian
Data publikacji informacji: 03.08.2022 00:00
Data aktualizacji informacji: 03.08.2022 11:37
Sprawdź historię zmian